Poker Texas Hold'em

 

 Przebieg gry

We wszystkich partiach Texas Hold'em rozgrywanych w Sportingbet Poker celem gry jest utworzenie najlepszego pi¼ciokartowego uk³adu z dost¼pnych siedmiu kart.

Przed rozdaniem

Wybrani gracze stawiaj± zak³ady „w ciemno” (tzw. blindy).

 

Znaczek „D”

W przeciwieństwie do siedmiokartowego pokera otwartego (Seven Card Stud), w którym krupier rozdaje karty w kaædej rundzie dooko³a sto³u zgodnie z ruchem wskazówek zegara, rozpoczynaj±c od gracza siedz±cego najbliæej niego z lewej strony - w pokerze Hold'em krupier rozpoczyna rozdawanie od gracza, przy którym znajduje si¼ znaczek „D”. Znaczek jest graficznym, oznaczeniem („D”), i informuje który gracz jest „rozdaj±cym”. Pomimo, iæ w pokerze Hold'em karty rozdawa³ b¼dzie nasz krupier (komputer), to gracz, przy którym znajduje si¼ znaczek D gra tak, jakby to on by³ krupierem. Gdy karty s± rozdawane graczom, jest to robione w taki sposób, jakby gracz rozdawa³ w grze offline.

 

Zak³ady w ciemno

Po przydzieleniu znaczka „D” jednemu z graczy, dwaj inni gracze za pomoc± specjalnego komunikatu g³osowego (tylko tych dwóch graczy us³yszy komunikat) proszeni s± o z³oæenie ma³ej lub duæej ciemnej: „post the large or small blinds, please”. Zak³ady w ciemno maj± tak± sam± funkcj¼ jak zak³ady wej¶ciowe ante, zmuszaj± one graczy do wrzucenia pieni¼dzy do puli, daj±c graczom motywacj¼ do rozpocz¼cia gry. Zak³ady w ciemno obstawia tylko dwóch graczy.

Pierwszy zak³ad w ciemno nazywany jest „ma³± ciemn±”. Zak³ad ten stanowi na ogó³ po³ow¼ minimalnego limitu ustalonego dla gry, cho¼ w niektórych grach jego wysoko¶¼ moæe by¼ inna. W grze 15-30$ ma³a ciemna wynosi 7$, a w grze 5-10$ równa si¼ 2$.

Tak wi¼c, w grze 2-4$ ma³a ciemna wynosi 1$. Drugi zak³ad w ciemno zwany jest „duæ± ciemn±” i jego wysoko¶¼ jest zawsze taka sama jak minimalny limit ustalony dla gry, np.: w grze 5-10 duæa ciemna wynosi 5$.

Ma³± ciemn± wp³aca gracz znajduj±cy si¼ bezpo¶rednio z lewej strony znaczka. Nast¼pny gracz siedz±cy po lewej stronie gracza z ma³± ciemn± wp³aca duæ± ciemn± w wysoko¶ci pe³nej kwoty lub najniæszego limitu gry.

Pierwsze rozdanie kart

Po przydzieleniu znaczka i wp³aceniu ma³ej i duæej ciemnej przechodzimy do rozdawania kart. Rozdaj±cy zawsze rozdaje karty zaczynaj±c od gracza siedz±cego najbliæej jego lewej strony. Karty rozdawane s± zgodnie z ruchem wskazówek zegara - wokó³ sto³u obejmuj±c kaædego gracza. Gracze otrzymuj± najpierw jedn± kart¼ twarz± do do³u, a nast¼pnie drug± kart¼ twarz± do do³u. Runda licytacji rozpoczyna si¼ od osoby siedz±cej z lewej strony gracza z duæ± ciemn±.

 

Runda licytacji po pierwszym rozdaniu

Rund¼ licytacji zawsze rozpoczyna osoba siedz±ca z lewej strony gracza z duæ± ciemn±. Gracz nie moæe czeka¼ (check) – moæe jedynie pasowa¼ (fold), wej¶¼ (call) lub podnie¶¼ (raise) stawk¼ duæej ciemnej.

Licytacja przesuwa si¼ kolejno do kaædego siedz±cego przy stole gracza, który ma do wyboru spasowanie, wej¶cie lub podniesienie stawki, dopóki kolejka nie dojdzie do gracza z duæ± ciemn±. Je¶li nikt nie podniós³ stawki do momentu, gdy kolejka dojdzie ponownie do gracza z duæ± ciemn±, ma on moæliwo¶¼ „czeka¼” (wchodz±c z zak³adem z duæej ciemnej) lub podnie¶¼ stawk¼.

Po zakończeniu pierwszej rundy licytacji nast¼puje odkrycie trzech wspólnych kart - flop.

Flop

Karty, które teraz zostan± rozdane b¼d± trzeci±, czwart± i pi±t± kart± w grze. Kart tych nie rozdaje si¼ poszczególnym graczom, lecz umieszcza si¼ je twarz± do góry na ¶rodku sto³u.

Przed rozdaniem flopa naleæy odrzuci¼ jedn± kart¼. Rozdaj±cy wk³ada jedn± kart¼ twarz± do puli w dó³. Nast¼pnie k³adzie trzy karty twarz± w gór¼ na ¶rodku sto³u. Te trzy karty zwane s± „kartami wspólnymi” (kartami komunalnymi) i s± one dost¼pne dla wszystkich graczy, którzy mog± ich uæy¼ do tworzenia uk³adu kart.

Licytacja po odkryciu trzech wspólnych kart

Po rozdaniu flopa kaædy z graczy ma do dyspozycji pi¼¼ kart: dwie zakryte karty w d³oni rozdane (tzw. pocket cards) w pierwszej rundzie oraz trzy wspólne karty na stole.

Po rozdaniu kart licytacj¼ w kaædej rundzie rozgrywanej partii zawsze rozpoczyna najbliæszy gracz z lewej strony znaczka „D”. Je¶li gracz maj±cy znaczek pasuje, znaczek jest nadal aktywny i pozostaje umieszczony przed takim graczem, poniewaæ pozycja ta jest sta³a przez ca³± parti¼.

Gracz rozpoczynaj±cy rund¼ licytacji moæe czeka¼ lub wej¶¼. Je¶li który¶ z graczy postanowi wej¶¼, pozostali gracze nie mog± juæ korzysta¼ z opcji czekania w danej rundzie licytacji – mog± jedynie pasowa¼, wej¶¼ lub podnie¶¼ stawk¼ obowi±zuj±c± w danej rundzie (niæszy limit gry w pierwszej i drugiej rundzie licytacji i wyæszy limit gry po czwartej i pi±tej karcie).

Czwarta karta

W tej fazie gry gracze maj± do dyspozycji cztery karty na stole i dwie zakryte karty w r¼ce. Teraz zostanie og³oszone, kto rozpoczyna licytacj¼ – kolejka zawsze rozpoczyna si¼ od pierwszego uczestnicz±cego w grze, gracza znajduj±cego si¼ najbliæej lewej strony znaczka „D”.

Zak³ady stawiane w tej rundzie licytacji rozpoczynaj± si¼ od wyæszego limitu gry. Na przyk³ad w grze 2-4$ limit taki wynosi 4$. Stawka moæe by¼ podnoszona o 4$, ale obowi±zuje ograniczenie liczby podniesienie stawki do trzech. Je¶li w grze pozosta³o tylko dwóch graczy, przy naszych sto³ach do gry za prawdziwe pieni±dze liczba podniesień stawki jest nieograniczona.

Podczas turniejów stosuje si¼ limit trzech podniesień stawki, nawet je¶li w grze pozosta³o tylko dwóch graczy.

Pi±ta karta

Nast¼pnie rozdaj±cy k³adzie na stó³ pi±t± i ostatni± kart±.

Na stole s± trzy karty z flopa, czwarta karta (turn) i pi±ta karta (river).

Licytacja po odkryciu pi±tej karty

W tym momencie w grze jest pi¼¼ kart znajduj±cych si¼ na stole i po dwie karty w r¼ku kaædego gracza. Rozpoczyna si¼ kolejna runda licytacji pocz±wszy od pierwszego pozostaj±ce w grze, gracza z lewej strony znaczka „D”. Gracze mog± czeka¼, wchodzi¼, podnosi¼ stawk¼ lub pasowa¼. Po zakończeniu licytacji rozpoczyna si¼ wyk³adanie, prezentacja kart.

Kto pierwszy wyk³ada karty?

Ustalenie, czyje karty b¼d± wyk³adane w pierwszej kolejno¶ci naleæy do gracza, który rozpocz±³ rund¼ licytacji lub do osoby, która jako ostatnia wesz³a, podnios³a stawk¼ lub ponownie przebi³a. Oznacza to po prostu, æe jako pierwszy karty wyk³ada gracz, który licytowa³ ostatni w końcowej rundzie gry.

 

Czy wygrywaj±cy gracz, który jako jedyny pozosta³ w grze ma obowi±zek pokazania swoich kart?

Wygrywaj±cy gracz nie musi pokazywa¼ kart, je¶li wygra³, gdyæ wszyscy pozostali gracze spasowali.

 

Czy gracz musi pokaza¼ swoje karty, je¶li wchodzi w ostatniej rundzie licytacji?

Gracz nie musi pokaza¼ swoich kart, je¶li – i tylko je¶li – nie jest graczem, który z³oæy³ ostatni zak³ad. Je¶li gracz dop³aca stawk¼ i widzi, æe nie ma szans wygra¼, moæe spasowa¼. Gracze, którzy s± ciekawi, jakie to by³y karty mog± poprosi¼ o histori¼ partii, aby si¼ tego dowiedzie¼.

Kto wygrywa?

W naszym pokoju pokera stosuje si¼ zasad¼ „karty mówi± za siebie”. Oznacza to, æe nasz krupier (komputer) sam automatycznie odnajdzie najlepszy uk³ad pi¼ciokartowy przy uæyciu pi¼ciu (5) kart wspólnych na stole i dwóch (2) zakrytych kart w r¼kach graczy. Zwyci¼zc¼ ustala si¼ wed³ug powszechnie obowi±zuj±cego rankingu uk³adu kart.


 
 
Zasady zak³adów w ciemno w Texas Hold'em

Wszyscy gracze musz± op³aci¼ w pe³ni zak³ady w ciemno zanim b¼d± mogli dosta¼ znaczek „D”. A zatem gracz, który wp³aci³ ma³± ciemn± w poprzedniej partii otrzymuje znaczek „D” w nast¼pnej partii gry.

Je¶li do gry do³±czy nowy gracz, mog± wyst±pi¼ trzy (3) opisane poniæej sytuacje.

Je¶li nowy gracz siedzi po lewej stronie miejsca z ciemn±, ma do wyboru „wystawienie” duæej ciemnej lub „czekanie”. Je¶li gracz zdecyduje si¼ j± wp³aci¼, to jego zak³ad jest aktywny. Je¶li nowy gracz siedzi w miejscu duæej ciemnej, jest wtedy tak traktowany. Je¶li gracz siedzi pomi¼dzy znaczkiem „D” a jak±kolwiek ciemn±, musi poczeka¼, aæ znaczek przejdzie w nast¼pne miejsce.

Zasady post¼powania w przypadku opuszczenia zak³adu w ciemno.

Opuszczenie duæej ciemnej. Je¶li gracz z jakichkolwiek powodów opu¶ci³ duæ± ciemn±, to nie moæe gra¼ w æadnej partii do czasu pokrycia sumy wszystkich duæych ciemnych. Program umie¶ci znaczek „ML” przy takim miejscu, który oznacza opuszczon± duæ± ciemn±. Program poprosi nast¼pnego aktywnego gracza z lewej strony o wp³acenie duæej ciemnej. Gdy gracz, który opu¶ci³ duæ± ciemn± powróci do gry zanim duæa ciemna znowu przypadnie na jego miejsce, gracz b¼dzie musia³ uzupe³ni¼ sum¼ wszystkich ciemnych – „Post all” („wp³a¼ wszystkie”). Cz¼¶¼ odpowiadaj±ca ma³ej ciemnej jest martwa i musi by¼ wp³acona do puli, zanim nast±pi rozdanie kart w partii. Gracz moæe unikn±¼ takiej sytuacji czekaj±c aæ duæa ciemna sama powróci na jego miejsce.

Co to jest wej¶cie all-in (wej¶cie za wszystko)?

Zak³ad obstawiony przez gracza z wykorzystaniem wszystkich jego æetonów, które ma na stole. Na przyk³ad, w grze 15-30 gracz, któremu na stole pozosta³o tylko 7$ moæe wej¶¼ z 7$. Je¶li w takim momencie w grze pozosta³ tylko jeden inny gracz, licytacja dla tej partii zostaje zakończona, a krupier (komputer) szybko i automatycznie rozda pozosta³e karty. Je¶li w grze pozosta³o przynajmniej trzech graczy w chwili, gdy jednemu graczowi kończ± si¼ pieni±dze i wchodzi za wszystko (all-in), tworzy si¼ osobn± dodatkow± pul¼ (tzw. side pot), o któr± walcz± gracze, którzy nadal posiadaj± pieni±dze. W niektórych sytuacjach istnieje moæliwo¶¼ tworzenia wi¼kszej liczby dodatkowych pul, jeæeli pieni±dze wyczerpuj± si¼ róænym graczom na róænych etapach gry. Je¶li masz udzia³ w dodatkowej puli, moæesz j± wygra¼, nawet je¶li nie uda Ci si¼ wygra¼ rywalizacji o g³ówn± pul¼ z graczem all-in.

Uwaga: jeæeli nawet masz wi¼cej æetonów na swoim koncie w kasie, nie moæesz do³oæy¼ pieni¼dzy w trakcie trwania partii. Je¶li zaczyna Ci brakowa¼ æetonów przy stole, to sugerujemy zaopatrzy¼ si¼ w dodatkowe æetony przed rozpocz¼ciem kolejnej partii.

Uwaga: Je¶li gracz nie przyst±pi do licytacji – na przyk³ad – z powodu pilnej sprawy wzywaj±cej go do innego pokoju lub utraty po³±czenia, traktuje si¼ go, jakby spasowa³ i zrezygnowa³ z dalszej gry.

Poker Texas Hold'em moæesz wypróbowa¼ równieæ na brudno w tych oto solidnych kasynach:

 

Ruletka - z powrotem na stronź g³ówn±

 

 

 

poker2_468x60