Poker Seven Card Stud

 

Rozdawanie kart w Seven Card Stud

(Dealing the Game of Seven Card Stud)

Przed pierwszym rozdaniem

Rozdanie rozpoczynające (Opening Deal)

Dealer zaczyna wykładać karty zawsze od pierwszego gracza siedzącego po jego lewej. Kontynuuje zgodnie z ruchem wskazówek zegara do momentu aż karty zostaną rozdane wszystkim graczom 'deal-in'. Gracze otrzymają pierwszą kartę zakrytą, po czym drugą kartę zakrytą, i wreszcie trzecią kartę odkrytą zwaną 'door card'. Rozpocznie się wówczas runda licytacyjna. Rozpocznie ją gracz, który otrzymał najsłabszą (pod względem koloru, jak i wartości) trzecią kartę 'door card'. Licytacja ta zwana jest licytacją, zakładem (bet) 'force' lub 'bring-in'. Gracz, który licytuje 'bring-in' może wybrać pomiędzy licytowaniem mniejszą lub wiekszą stawką.

Gracz posiadający kartę o najniższej wartości (as jako high) licytuje bring-in. W przypadku, gdy dwóch lub więcej graczy ma karty o tej samej wartości, o tym, kto będzie 'bring-in' decyduje kolor kart. W kolorach obowiązuje hierarchia, od najwyższych do najniższych, według kolejności alfabetycznej, spades(piki), hearts(kiery), diamonds(karo), clubs(trefl), (oznacza to, że na przykład 2 trefl to najniższa z możliwych kart). Tylko w tym jednym przypadku kolor będzie decydował o procedurze gry.

Czwarta karta (4th Street)

Kolejną karta, jaką otrzymają gracze jest 'czwarta karta' (fourth card, 4th street). Dealer przy wykładaniu tej karty, najpierw "spali" pierwszą karte z góry, czyli ją odłoży i rozpocznie wykładanie 4th street począwszy od pierwszego gracza po jego lewej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, do momentu aż każdy z graczy otrzyma swoją odkrytą 4th street. Rozpocznie się wówczas runda licytacyjna. Pierwszy zacznie licytować gracz posiadający najsilniejsze dwie ostatnie karty. Gracz ten ma status 'having the action.'

Gracz posiadający najsilniejsze karty na stole "rozpoczyna akcję", czyli 'has the action' i może rozpocząć licytację (bet), lub CZEKAĆ (check) na kolejnego gracza. Jeżeli dwóch graczy ma tak samo silne karty, "rozpoczyna akcję" gracz znajdujący się najbliżej lewej strony dealera.

W wariancie - stałe stawki (na przykład grze 4-8, w przeciwieństwie do na przykład gry ze zmiennymi stawkami 1 do 5) gracz posiadający "odkrytą" parę przy 4th street może licytować stawką wyższą dostepną dopiero od 5th street.

Jeżeli gracz "rozpoczynający akcję" wybiera licytację mniejszymi stawkami, każdy z pozostałych graczy może wybrać licytację zarówno mniejszymi, jak i większymi stawkami. Jeżeli dany gracz zalicytował raz wiekszą stawką, wszystkie kolejne licytacje, podbicia muszą być w większych stawkach.

Licytacja w Seven Card Stud

  1. Jeżeli nie chcesz licytować, wówczas zostajesz poproszony o wybranie opcji 'check' CZEKAM lub przekazanie możliwości licytacji innemu graczowi.
  2. Jeżeli ktos inny licytuje, możesz albo 'call' WEJŚĆ do liicytacji, 'raise' PODBIĆ, lub 'fold' SPASOWAĆ.
  3. Jeżeli gracz CZEKA (checks) i inny gracz licytuje, wówczas gracz, który czekał może podbić licytację poprzedniego gracza. Zachowanie takie nazywane jest 'check & raise.'

Gracze mają 10 sekund na licytację, czekanie, podbicie lub spasowanie (bet, check, raise or fold). Jeżeli gracz nie dokona wyboru w ciągu 10 sekund otrzyma status all-in.

Piąta Karta (5th Street)

Kolejną wyłożoną kartą, którą otrzymają gracze jest piąta karta 5th street. Dealer przy wykładaniu tej karty, najpierw "spali" pierwszą karte z góry, czyli ją odłoży i rozpocznie wykładanie 5th street począwszy od pierwszego gracza po jego lewej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, do momentu aż każdy z graczy otrzyma swoją odkrytą 5th street. Rozpocznie się wówczas runda licytacyjna. Pierwszy zacznie licytować gracz posiadający najsilniejsze trzy ostatnie karty. Począwszy od fifth street, poprzez wyższe streets, wszystkie licytacje, czy podbicia muszą być dokonywane w wyższych stawkach.

Szósta karta (6th Street)

Kolejną wyłożona kartą, którą otrzymają gracze jest szósta karta 6th street. Dealer przy wykładaniu tej karty, najpierw "spali" pierwszą karte z góry, czyli ją odłoży i rozpocznie wykładanie 6th street począwszy od pierwszego gracza po jego lewej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, do momentu aż każdy z graczy otrzyma swoją odkrytą 6th street. Rozpocznie się wówczas runda licytacyjna. Pierwszy zacznie licytować gracz posiadający najsilniejsze cztery ostatnie karty.

Siódma karta (the River)

Niemal każdy pokerzysta używa terminu 'the river' lub 'river' aby określić ostatnią kartę, jaką gracze otrzymują w grze. Jak zawsze dealer przy wykładaniu tej karty, najpierw "spali" pierwszą karte z góry. Dealer wyłoży zakryte karty zgodnie z ruchem wskazówek zegara aktywnym graczom.

Wyjątek!

Jeżeli pozostaje 8 graczy, którzy przebyli całą drogę sześciu kart i gracze Ci mają otrzymać swoją ostatnią kartę w grze, nasz dealer będzie miał tylko (1) jedną kartę w pozostałej talii do rozdania. Dzieje się tak, bowiem 8 X 6 = 48 kart + 3 karty "spalone" przy 4th, 5th i 6th street daje nam sumę 51 kart. Postępujemy w takiej sytuacji w sposób następujący:


 

Zamknięcie (Showdown)

Kto pokazuje pierwszy?
W grze live, zazwyczaj jest tak, że gracz, który czuje, że ma wielką szansę wygrać kupkę pokazuje swoje karty dobrowolnie. Jednak często dochodzi do sytuacji, w której gracze patrzą się na siebie zastanawiając się kto pokaże pierwszy karty. Aby uniknąć takiej sytuacji, w naszej grze stosować będziemy następującą zasadę:

To, który z graczy będzie zobligowany do pokazania jako pierwszy swoich kart będzie zdeterminowane poprzez to, kto przedsięwział ostatnią akcję w grze, czyli kto zainicjował ostatnią licytację, podbicie lub powtórne podbicie (bet, raise lub re-raise).

Oznacza to, że ktokolwiek przedsięwział ostatnią akcję na river, ten musi pierwszy pokazać swoje karty. Jeżeli wszyscy gracze wybrali opcję CZEKAĆ (check) wówczas gracz, który miał możliwość licytowania jako pierwszy w river, musi pokazać swoje karty jako pierwszy. Jeżeli pierwszy desygnowany do licytowania gracz w river CZEKAŁ (check), a licytował kolejny po nim gracz, wówczas gracz, który licytował pokaże swoje karty jako pierwszy. Jeżeli pierwszy desygnowany do licytowania gracz w river CZEKAŁ (check), kolejny gracz licytował, a kolejny podbijał, wówczas ten, który podbijał pokaże swoje karty jako pierwszy.

Załóżmy, że gracz wygrywa bez sprawdzania. Czy w takiej sytuacji musi pokazać swoje karty?
Gracze, którzy wygrali kupkę, a nie zostali sprawdzeni nie muszą pokazywać swoich kart.

Oznacza to, że jeżeli dwóch lub więcej graczy znajdowało się w rozgrywce i jeden zalicytował, natomiast drugi spasował, wówczas gracz, który wygrał kupkę bez sprawdzania (by default) nie musi w żadnym wypadku pokazywać swoich kart, nie musi się też obawiać, że jego karty zostaną pokazane automatycznie. Gracz, który wygrywa może wybrać opcję "pokaż" 'show' lub "nie pokazuj" 'don't show'.

Czy gracze muszą pokazywać swoje karty jeżeli wchodzą do licytacji lub czekają w River?
Nie jest wymagane, aby gracz pokazał swoje karty, pod warunkiem, że nie był on graczem, który przedsiewziął ostatnią akcję poprzez licytacje lub podbicie. Jeżeli gracz wchodzi do licytacji, po czym widzi, że nie jest w stanie wygrać, może spasować lub pokazać karty. Inni gracze mogą jednak poprosić o wgląd do archiwum rozdania i przesłania im żądanego rozdania mejlem.

Kto wygrywa?
W naszym Pokoju Pokera, obowiązuje stała zasada "karty mówią za siebie". Oznacza to, że nasz dealer określi najlepszy układ kart na ręku na stole i ogłosi zwycięzce bazując na uniwersalnej hierarchii układów kart w pokerze.

Teoretycznie jest możliwym, aby dwóch lub więcej graczy mogło mieć ex equo najlepszy układ kart na stole. Wówczas dealer "podzieli" kupkę na zwycięzców w grze.



 
 
Od $1-2 do $20-40 Seven Card Stud 'Wariant- stałe stawki'
'Gry -stałe stawki'


 

Potocznie nazywane grami 'fixed'. Ten wariant gry jest najbardziej popularny w kasynach. Wariant stałych stawek polega na utrzymaniu tej samej stawki w licytacji przez kilka określonych rund licytacyjnych i podwyższenie stawki w określonym późniejszym momencie w dalszych rundach. Wszystkie stawki wynoszą tyle, ile wynoszą limity danego stołu. Na przykład, w Seven-Card Stud 5-10, licytacja odbywa się w sposób następujący:

W pierwszych rundach, licytacja i jej podbicia wynoszą dokładnie $5. W późniejszych rundach, na przykład w ostatniej rundzie, licytacja (bet) i podbicia (raise) muszą wynieść dokładnie $10.

Jak licytować i podbijać w grze fixed?

  1. Każda licytacja w rundzie licytacyjnej jest zgodna ze ścisle nakreśloną strukturą gry.
  2. Jeżeli nie licytujesz, wybierasz opcję CZEKAM 'check,' lub przekazujesz możliwość licytacji innemu graczowi.
  3. Jeżeli dany gracz licytuje, możesz wejść 'call' lub spasować 'fold'.
  4. Jeżeli dany gracz czeka (checks), a inny gracz licytuje, gracz, który czekał może podbić stawke licytowaną przez poprzedniego gracza. Zachowanie takie nazywane jest 'check & raise.'

Gracze mają 10 sekund na licytację, czekanie, podbicie lub spasowanie (bet, check, raise or fold). Jeżeli gracz nie dokona wyboru w ciągu 10 sekund, otrzyma status all-in.

Jak jest liczba dopuszczalnych podbić?

Według ogólnych zasad pokera, w jednej rundzie licytacyjnej, w której uczestniczy trzech lub więcej graczy, maksymalna liczba podbić to 3. Jednakże, w sytuacji 'heads up', gdzie w grze pozostaje dwóch graczy, liczba podbić jest nieograniczona.

Runda otwierająca, to runda, którą rozpoczyna gracz o statusie 'force', który determinuje stawkę, może to być stawka minimalna wybrana przez gracza lub stawka określona przez limit gry. Gracz z najsłabszą 'door card' jest zmuszony do określenia minmum lub otworzyć grę z wyznaczoną w grze minimalną stawką. Kolejny gracz, jeżeli sobie tego życzy, może podwyższyć stawkę, aby dopełnić 'complete' do dolnego limitu stawki przy stole, w przypadku gdy poprzedni gracz o statusie 'force' wybrał mniejszą stawkę. Owe podwyższenie stawki nie jest klasycznym podbiciem (raise). Gracz, który podwyższa stawkę, wyrównuje ją tylko do normalnego minimum. Dopiero po tym, podwyższenie stawki będzie traktowane jako podbice (raise) i będzie to pierwsze podbicie, a nie drugie.

Fourth Street (4th street)
Licytacja będzie odbywać się w mniejszych limitach stawek, podbicia również w mniejszych limitach stawek.

Istnieje jednak wyjątek przy 4th street. Ma on miejsce wówczas gdy na stole znajduje sie u któregoś z graczy "otwarta" para. W takiej sytuacji, każdy z graczy może licytować w niższych lub wyższych limitach stawek. Zasada ta nazywana jest 'Fourth Street Rule'.

Fifth Street:
Licytacja będzie odbywać się w wyższych (higher) limitach stawek, podbicia w takich samych limitach stawek.

Sixth Street:
Licytacja będzie odbywać się w wyższych (higher) limitach stawek, podbicia w takich limitach stawek.

Seventh Street lub River
Licytacja będzie odbywać się w wyższych (higher) limitach stawek, podbicia w takich samych limitach stawek.

 
 

 
 
Gra Seven Card Stud, Gra w Pokoju Pokera

Zmienne stawki (spread limit): Drugim, powszechnie znanym wariantem licytacji są zmienne stawki (spread limit). Struktura ta oparta jest na dozwolonym, określonym przedziale stawek. Najprostszym przykładem jest przedział stawek w grze od $1 do $5 podczas każdej licytacji w rundzie. Innym znanym sposobem gry jest używanie przedziału od $1 do $3 w grze. W kasynach, spotkasz stosowane limity i przedziały oznaczone właśnie w ten sposób.

Gracze w grze określonej takimi limitami mogą licytować w stawkach mieszczących się we wskazanych przedziałach.
Podbicie stawkami w przedziale od $1 do $3 i od $1 do $5 musi być równe lub większe od poprzednich licytowanych stawek. W przypadku powtórnego podbicia (re-raise), stawka re-raise musi być równa lub większa stawce podbicia, lecz nie może przekraczać wyznaczonego limitu przy stole.

Na przykład, jeżeli gracz zajmujący miejsce #5 licytuje $2, gracz zajmujący miejsce #6 może podbić tylko o $2, $3, $4 lub $5. Najczęściej spotkasz licytację w wysokości $2, licytację tą gracz, który powie sobie 'zwiększmy to do $7', podbija do $5. Jeżeli tylko chce, gracz ten może podbić licytację do $4 ($2 + $2 podbicia), $5, $6, lub $7. Gracz jednak nie może podbić o $1, bowiem jest to wbrew zasadom opisanym powyżej.

Wówczas, gdy na stole, przy 4th Street, znajduje sie u któregoś z graczy "otwarta" para, każdy z graczy może licytować w niższych lub wyższych limitach stawek. Zasada ta nazywana jest 'Fourth Street Rule.' NIE obowiązuje ona w 'spread limit'.

 

Poker Seven Card Stud możesz wypróbować również na brudno w tych oto solidnych kasynach:

 

 

Ruletka - z powrotem na stronć gůównŕ

 

 

poker2_468x60